ceturtdiena, 2015. gada 19. novembris

Kā atpazīt patieso bērna interesi par ēdienu?

attēls no http://puzkarapuz.ru/content/1574
Iepriekš stāstīju par bērna gatavību sākt iepazīties ar papildēdienu, kā vienu no svarīgām gatavības pazīmēm minot bērna interesi par ēdienu. Kā to atpazīt? Kā atšķirt no izziņas intereses?

Ir zināms, ka zīdaiņi diezgan agri sāk izrādīt pasaules izzināšanas vēlmes, kas izpaužas sākumā kā taustes, ožas, dzirdes maņu izmantošana pirmajos mēnešos, vēlāk, attīstoties redzei, bērni sāk aktīvi vērot pasauli un visu, kas tajā notiek. Bērna "pasaule" pirmajos mēnešos ir viņa māmiņa, tētis, brāļi un māsas, mājas un tajā notiekošais. Jau pēc 3-4 mēnešu vecuma bērns bieži stiepj rociņas pretī, cenšoties aizsniegt jebko, kas ir viņa acu priekšā, mācās satvert lietas ar rociņām, un, kad tas izdodas, stiepj visu uz mutīti - nevis pagaršot, bet izzināt - bērnam šajā vecumā ir ļoti izteikts zīšanas reflekss, bērns iepazīst pasauli ar mutes palīdzību.

Bērna interesi par ēdienu ir jāattīsta. Tas nenozīmē, ka jums ir jāņem biezeņa burciņa, karote un jāsāk barot. Ja bērns nebūs gatavs, drīz vien pabarošana pārvērtīsiet par cīņu par katru karoti un var pienākt brīdis, ka bērns atteiksies ēst papildēdienu pavisam.

Lūk, kā jūs varat attīstīt bērna interesi par ēdienu:

 • Ļaujiet bērnam piedalīties ģimenes ēdienreizēs. To var sākt darīt no 5-6 mēnešu vecuma. Parasti bērnus šajā vecumā ļoti interesē viss, kas notiek apkārt. Ņemiet bērnu sev klēpī, kad ieturat maltīti. Bērns visticamāk stiepsies ar rociņām pretī jūsu šķīvim, centīsies atņemt jums karoti. Ļaujiet bērnam pataustīt ēdienu, ko ēdat. 
 • Iedodiet bērnam savu karoti un arī savu bļodiņu. Iesākumā bļodiņa var būt arī tukša - bērns tikai mēģinās atdarināt jūsu darbības. Interese par ēdienu rodas tikai procesā. Bērnam jāredz, ka citi cilvēki ēd, bauda ēdienu. Arī tad, kad bērns jau sāks ēst papildēdienu, organizējiet bērna ēdienreizes kopā ar savējo, kopā ar ģimeni. 
 • Nespiediet bērnam ēst, garšot kaut ko, ja viņš to nevēlas - griež prom galvu, viebjas, spļauj ārā, cenšas izvairīties no ēdiena. Tas tikai vairos nepatiku pret ēdienu un mazinās viņa interesi. 
 • Īsta bērna interese par ēdienu izpaužās tā - jūs sēžat kopā pie galda, bērns ļoti uzstājīgi cenšas aizniegt jūsu šķīvja saturu. Ja piedāvājat bērnam karoti, savu bļodu, jebko citu, kas viņu varētu ieinteresēt - viņš kategoriski atsakās un nepārprotami norāda (ar ķermeņa kustībām, emocijām un skaļiem izsaucieniem) uz to, ko viņš vēlas - ēdienu!  Iegūstot, tiekot klāt, bērns nekavējoties to pagaršo, visticamāk viņš kāri izgaršo ēdienu un pēc tam prasa vēl.  
Dažreiz var saskarties ar situāciju, kad bērna interese par ēdienu mazinās vai pat kādā brīdī izzūd pavisam.Visticamāk kaut kas nogājis greizi - jūs pārāk uzstājāt ar ēdienu, bērns bija apslimis, bērnam mainījās ikdienas rituāli, bērnu sāka pieskatīt auklīte vai vecmamma u.t.l. Tādos gadījumos jāturpina bērna zīdīšana vai barošana ar mākslīgo piena maisījumu, ja bērns netiek zīdīts, bez ierobežojuma, jāuztaisa pauze papildēdiena piedāvāšanā, un pamazām jāsāk no nulles radīt bērnā interesi par ēdienu. Var izmantot nelielas viltības. Ņemiet bērnu pie galda, ēdiet paši, ar baudu, nedaudz pārspīlēti izrādot sajūsmu par ēdienu, bērnu ignorējiet, nepiedāvājiet un pat, ja bērns ieinteresējas, nepievēršat tam lielu uzmanību, notēlojiet, ka nemanat viņa interesi. Šis psiholoģiskais triks pastiprinās bērnā interesi un modinās viņā atkal vēlmi pagaršot. 

Vislabākais veids, kā radīt bērnā interesi par ēdienu, ir izvēlēties piemērotāko piebarošanas metodi. Interesi veicina pedagoģiskais piebarojums un arī BVĒ (bērna vadīta ēšana). Pediatriskais piebarojums bieži pastiprina atteikumu no papildēdiena. Par piebarojuma metodēm un to specifiku drīzumā. 

Atceraties - apetīte rodas ēdot! Nevar radīt interesi par ēdienu, uzstājīgi cenšoties pabarot bērnu, kurš tam vēl nav gatavs, vai kurš to nevēlas. Pacietība ir māmiņu labākais draugs. 

4 komentāri:

 1. Paldies par rakstu!
  Vakar 6mēn vecais dēls man atņēma ābola gabaliņu un bija tiiik laimīgs! Lai gan viņš vēl saviem spēkiem nesēž, jau nepārprotami vēlas piedalīties maltītēs. Tagad tikai jādomā, kuri ēdieni ir vairāk piemēroti kopīgām ēdienreizēm.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Drīzumā būs raksts par piebarojuma metodēm - tajā detalizēti aprakstīšu visas 3 populārākās metodes piebarošanas uzsākšanai - pediatriskais piebarojums, pedagoģiskais un BVĒ (bērna vadīta ēšana). Pašai ir lieliska pieredze ar pedagoģiskā piebarojuma ieviešanu abiem saviem dēliem. Un pediatriskā piebarojuma zemūdes akmeņi visā savā krāšņumā ar meitu (manu vecāko bērnu).

   Dzēst
 2. Paldies par rakstu!
  Vakar 6mēn vecais dēls man atņēma ābola gabaliņu un bija tiiik laimīgs! Lai gan viņš vēl saviem spēkiem nesēž, jau nepārprotami vēlas piedalīties maltītēs. Tagad tikai jādomā, kuri ēdieni ir vairāk piemēroti kopīgām ēdienreizēm.

  AtbildētDzēst
 3. Pediatriskais piebarojums bieži pastiprina atteikumu no papildēdiena.

  Kāds pamatojums šim teikumam?

  AtbildētDzēst