trešdiena, 2016. gada 23. novembris

Piena izstrādes ātrums un krūts apjoms

Krūtīs piens izstrādājas 24 stundas diennaktī. Tas ir pierādīts ļoti sen. Pagājušā gadsimtā veiktie pētījumi liecina, ka barošanas laikā piens ātrāk iztek no krūts, nevis izstrādājas ātrāk. Pirmajās dienās laktācijas sistēmu palaiž mammas hormoni, endokrīnā sistēma, vēlāk sāk darboties piena izstrādes regulācijas sistēma, kuru regulē krūts iztukšošanās, bērnam to pietiekami bieži un kvalitatīvi zīžot. 

Attēls no http://kellymom.com/hot-topics/milkproduction/
Pētījumu rezultātā ir atklāts, ka piena izsrādes ātrums ir apgriezti proporcionāls krūts piepildījuma pakāpei. Jo vairāk krūts tiek iztukšota, jo ātrāk tajā izstrādājas piens. Salīdzinājumam, labi iztukšotā krūtī piens izstrādājās ar ātrumu 40ml/stundā, pilnā krūtī - tikai 10 ml/stundā, tātad četras reizes lēnāk. Kas interesanti, piena izstrādes ātrums nav atkarīgs no hormona prolaktīna koncentrācijas asinīs. Katrā krūtī piena izstrādes ātrums ir citādāks, tas ir atkarīgs no tā, cik attiecīgā krūts ir iztukšota vai pilna. Piens, kas uzkrājas krūtī pats aptur piena izstrādes procesus, jo tas satur tādu olbaltumvielu - inhibitoru, kas bremzē leikocītu reaģēšanu uz prolaktīnu pārpildītās alveolās. 

Piens pakāpeniski sakrājas alveolās un piena vados, bet ne bezgalīgi. Katrai sievietei ir atšķirīgs krūts apjoms jeb tilpums. Tātad atšķirās arī tas daudzums, kas tajā var sakrāties. Vienai sievietei tas var būt tikai 80ml, citai pat 600ml. Atšķirās arī katras krūts tilpums vienai sievietei. Tilpums mainās arī sievietes dzīves laikā- ar katru nākamo bērnu tas var palielināties. Pētījumos atklājās, ka neskatoties uz krūts tilpumu, visas sievietes spēj izstrādāt līdzīgu piena daudzumu 859 - 890ml diennaktī, kas ir vidējais piena apjoms, kas jāapēd zīdainim, kas tiek zīdīts ekskluzīvi vecumā no 1 mēneša līdz pusgadam. 

Kā izskaidrot to, ko krūts tilpums neietekmē diennakts piena izstrādes apjomu? 

Jo mazāk krūtīs ir piena, jo ātrāk tas izstrādājas un otrādi. Sievietēm, kurām ir liels krūts tilpums, bērns bieži vien nespēj vienā ēdienreizē iztukšot visu krūti, tādēļ no rīta, kad šo mammu krūtis ir ļoti pilnas, bērns paēd tik cik vēlas un paliek pāri vēl daudz. Tā pamazām līdz vakaram bērns spēj iztukšot krūtis. Jo tukšāka kļūst krūts, jo ātrāk  tā atkal piepildās. 
Sievietēm ar mazu krūts tilpumu bērns ātri apēd visu sakrājušos pienu, praktiski katrā ēdienreizē iztukšojot krūti. Šādām sievietēm piena izstrādes ātrums ir stabils visu laiku. Tomēr šīm mammām ir nepieciešams biežāk likt savus bērnus pie krūts. 
Mammas, kurām ir liels krūts tilpums teorētiski var barot bērnu (ja vien viņš būs ar mieru) arī ievērojot režīmu (kā to iesaka pediatri - ik pēc 3 stundām) bez jebkādām problēmām Savukārt sievietēm ar mazu krūts tilpumu ir jāiztukšo krūtis daudz biežāk.  Lieli starplaiki starp zīdīšanas reizēm (3-3,5 stundas) novedīs pie piena daudzuma sarukšanas un mazulis būs nepaēdis. Šādas mammas parasti izdara pārsteidzīgus secinājumus, ka viņas nav pienīgas, tomēr tā tas nav! 

Izdarīsim secinājumus: 
  1. Piena sintēzi regulē krūts iztukšošanas pakāpe
  2. Iztukšota krūts  = ātra piena izstrāde. Pilna krūts = lēna piena izstrāde
  3. Šī regulācijas sistēma ir ļoti elastīga
  4. Bieža bērna pielikšana pie krūts nodrošina lielu piena izstrādes ātrumu un izstrādātā piena apjoms diennaktī aug.
  5. Krāt pienu krūtīs ir bezjēdzīgi - tas nomāks laktācijas procesus un samazinās izstrādātā piena daudzumu.
Ieteikumi labākai krūts iztukšošanai:
  • pārliecinies, ka bērns zīž efektīvi
  • pirms zīdīšanas veic vieglu krūts masāžu
  • zīdīšanas laikā izmanto krūts saspiešanas metodi, lai palielinātu piena strūklu un atvieglotu bērnam zīšanu
  • Ļauj bērnam maksimāli ilgi zīst vienu krūti, piedāvā otru tikai tad, kad mazulis pietiekami iztukšojis pirmo. 
  • Ja bērns slikti iztukšo krūtis, neefektīvi zīž, slikti pieņemas svarā, lai nezaudētu pienu, atslauc pēc zīdīšanas un piebaro zīdaini ar atslaukto pienu (vislabāk izmantojot sprici bez adatas, tasīti vai nelielu traciņu). Tas ir jādara līdz brīdim, kamēr bērns iemācīsies iztukšot krūtis pats saviem spēkiem. 
Materiāli sagatavoti izmantojot šādas vietnesNav komentāru:

Ierakstīt komentāru