ceturtdiena, 2017. gada 2. novembris

Vai jūsu mazulis ir laimīgs?

Attēlu rezultāti vaicājumam “baby crying in crib”...Kad māte atstāj viņu vienatnē, mazulis nevar just, ka viņa drīz atgriezīsies, un viss pasaulē kļūst neizturami nepareizs… Viņš jūt, ka raudot kaut kādā veidā var izmainīt šo situāciju. Bet arī šīs sajūtas izzūd, ja bērnu atstāj raudāt pārāk ilgi, ja pēc raudām neseko nekāda reakcija. Tad bērns ieslīgst bezcerīgā, ilglaicīgā izmisumā… Jaundzimušais tiek ielikts kastē, kas kalpo viņam par gultu, un viņu atstāj vienu, asarās un raudās slīkstošu, pilnībā nekustīgā ieslodzījumā (pirmo reizi savā dzīvē kopš mātes miesām viņa ķermenis izjūt šo bailīgo nekustīgumu)… Mazulis raud un raud; viņa plaušas dedzina gaiss, sirdi plosa bezcerīgums. Bet neviens nenāk. Nezaudējot cerības savas dzīves pareizībā, kā ir paredzēts no dabas, viņš dara vienīgo, ko pagaidām prot – turpina raudāt. Paiet vesela mūžība, bērns ieslīgst miegā.
Pēkšņi viņš pamostas šajā trakajā un bailīgajā klusumā un nekustīgumā, iekliedzas. No galvas līdz kājām viņu pārņem slāpju, vēlmju un neizturamās nepacietības alkas. Viņš kliedz līdz aizsmakumam, sāpēm krūtīs. Beidzot sāpes kļūst neizturamas, klaigas pamazām pierimst. Bērns klausās. Atver plaukstas, sažņaudz dūrītes. Groza galvu no vienas puses un otru. Nekas nepalīdz. Tas ir neizturami. Un atkal atsāk skaļas raudas, bet noslogotais kakliņš liedz tās turpināt un bērns drīzumā apklust. Viņš sasprindzina savu vēlmju izmocītu ķermenīti un rod tajā kaut kādu atvieglojumu. Tad viņš vicina kājas un rokas. Apstājas. Šis radījums vēl nespēj domāt, nespēj cerēt, bet jau prot ciest. Ieklausās. Tad atkal iemieg.
Kaut kas ir atnācis un pacēlis viņu gaisā. Lieliski! Viņu atgrieza dzīvē… Visas mokas, kuras bija jāizcieš,  it kā pazūd… Bērns bauda mātes krūts garšu un gludu ādu, alkatīgi dzer silto pienu, dzird pazīstamos sirdspukstus, kas atgādina viņam par bezrūpīgu dzīvi mātes klēpī, tver ar savu vēl vājo redzi dzīvību un kustību…  Viņš ilgi zīž, un kad jūtas paēdis, tad ieslīgst snaudā... 

UN PAMOSTAS ATKAL ELLĒ! 

Ne saldās atmiņas, ne cerības, ne domas nespēj radīt mieru un atgādinājumu par tikšanos ar savu mammu…

Viņa mamma pēc ilgām pārdomām izlēmusi bērnu zīdīt pati. Viņa mīl viņu ar agrāk nepiedzīvotu maigumu. Sākumā viņai bija grūti atlikt pēc zīdīšanas bērnu gultiņā, un it īpaši tādēļ, ka viņš tik sparīgi kliedz. Bet viņa ir pārliecināta, ka tas ir nepieciešams, tādēļ, ka viņas māte (un viņa noteikti to zina labāk) paskaidroja, ka ja padoties un izdabāt bērnam tagad, viņš izaugs samaitāts un izlutināts. Viņa visu grib darīt pareizi; kaut kādā brīdī viņai ir sajūta, ka mazs radījums viņai rokās ir svarīgāks par visu pasaulē. Viņa nopūšas un atliek bērnu gultā, kas ir skaisti iekārtota, izgreznota ar baldahīnu un dzelteniem pīlēniem, kas iederas bērnistabas interjerā.
Sieviete sakārto bērna krekliņu un apsedz viņu ar izšūtu paladziņu un sedziņu ar bērna iniciāļiem… Māte noliecas, lai noskūpstītu bērna maigo vaidziņu, un pamet istabu. 

Mazuļa ķermeni satriec pirmais sirdsplosošais kliedziens.

Viņa klusi aizver durvis. Jā, viņa ir pieteikusi viņam karu. Viņas gribai ir jāuzvar. Aiz durvīm skan tādas skaņas, kuras izdveš cilvēks, kuru spīdzina. Neiedomājamas bērna klaigas – nav pārspīlējums, tie atēno viņa iekšējās sajūtas.
Māte svārstās, viņas sirds lūzt gabalos, bet viņa nepadodas un aiziet. Viņš ir tikko pabarots, sauss. Viņa ir pārliecināta, ka patiesībā viņš neko negrib, un tāpēc lai paraud, kamēr piekūst.

Bērns pamostas un atkal raud. Māte paver durvis, ieskatās istabā, lai pārliecinātos, ka viņš ir turpat. Tad klusiņām, it kā baidoties viņā radīt liekas cerības būt pamanītam, viņa aizver durvis un steidzas uz virtuvi, kur strādā. Mazuļa raudas pārvēršas par trīcošām vaidām. Tā kā uz raudām neseko nekādas reakcijas (lai gan bērns gaida, ka drīz pavisam drīz jābūt palīdzībai), vēlmes kaut ko lūgt un signalizēt par savām vajadzībām jau mazinājušās un pazaudējušās vienaldzības tuksnesī. Viņš apskata savu apkārtni. Aiz gultiņas redelēm ir siena. Gaisma ir klusināta. Bet viņš vēl nespēj apgriezties. Un redz tikai šīs nekustīgās redeles un sienu. Ir dzirdamas bezjēdzīgas skaņas kaut kur tālumā. Bezgalīgā gultas redelīšu un sienas apskatīšana mijas ar redelīšu un griestu apskati...

No grāmatas:

The Continuum Concept: In Search Of Happiness Lost (Classics in Human Development), Jean Liedloff

Šis ir tikai fragments no grāmatas. Atcerējos par to, kad mana 4 mēnešus veca mazulīte kārtējo reizi lika man domāt - kādēļ viņa tik ļoti alkst būt manās rokās? Kādēļ viņa neguļ ratos, gultiņā, uz grīdas viena pati? Un šie vārdi, ko ātrumā iztulkoju, tikai apliecina manu pārliecību, ka bērns ZINA, kā būt laimīgam. Mums - mammām - atliek viņā ieklausīties. 

Neļaujiet jūsu mazulim zaudēt cerības... Viņš grib būt laimīgs! 


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru